Elsősegély
A homeopátiás szertalálásban szükségünk van a Homeopátiás Materia Medicára, az alkati szerek részletes tudására, arra a tudásra, hogy mitől jobb illetve rosszabb, (ez a modalitás) és még más tényezők elsajátítására is. Mégis elsősegélyhelyzetek gyakran nagyon egyszerűen is kezelhetők homeopátiásan kielégítő eredményekkel. Ez részben azért van, mert bizonyos szereknek van affinitása(rokonsága) bizonyos szövetekhez és mert a tapasztalat azt mutatja, hogy a sérülések és a gyakori megbetegedések jól gyógyíthatók a már jól bevált szerekkel.
Jól enyhíthetők a tünetek kisebb sérüléseknél,(és nagyobbaknál is mint pl. agyrázkódás, vetélés) mint pl. égés, horzsolás, vágás, és csípés, és mindennapi megbetegedéseknél, mint köhögés, megfázás, torokfájás, gyomorrontás.stb.
Ilyen esetekben a 6C potenciát használjuk, ami nem okozhat semmilyen a homeopátiában előforduló rosszabbodást, vagy mellékhatást, még nagyon érzékeny embereknek sem.
BALESETEK
Arnica C6 a legfőbb szer mindenféle fizikai sérülésre, és traumára. Nemcsak a sokkos állapoton segít, hanem a vérzést is csillapítja és a sebet is kezeli. Zúzódásra Arnica krémet is lehet tenni, de vigyázzunk, hogy sérült bőrön ne alkalmazzuk. Ha valaki sokkos állapotba került, vagy mentális traumától szenved (talán tanúja volt egy balesetnek), akkor is adjunk Arnica C6-t amilyen gyorsan csak lehet. Fél óra múlva újra ismételjük. Mindenféle komoly baleset esetében is adjunk Arnica C6-t az ijedtségre, mielőtt az orvos megérkezik. A beteget a lehető legkevesebbet, és legóvatosabban mozgassuk, egyszerű elsősegély kötözést helyezve a sebre. Ez az elővigyázatosság fontos pl. egy törött csont esetében, hogy elkerüljük a súlyos belső sérülést. Be kell takarni és melegen tartani, de nem szabad melegíteni mert az izzadást okoz és növeli a sokkot. Nem szabad alkoholt adni, mert az növeli a vérzés valószínűséget akár külső, vagy belső vérzés. Sem meleg édes tea, sem bármilyen folyadék nem javasolt, ha lehet belső sérülés, illetve ha kórházi kezelés szükséges akkor az altatás miatt sem.
SEBEK ÉS FICAM, RÁNDULÁS
ARNICA ismételd naponta 3X néhány napig, hogy közömbösítsd a sokkot és elősegítsd a gyógyulást
HYPERICUM Arnica után adható ha a seb szúrt jellegű, pl. tűszúrás, vagy döfés, akkor is, ha a seb nagyon fájdalmas, ha az ideget érte sérülés, vagy a gerincet. A Ledum is szóba jöhet.
RHUS TOX bármilyen ficam esetében, az izmok merevsége esetén túlerőltetés esetén, vagy ha hideg és nedves időjárásnak lettünk kitéve
LEDUM szúrt sebekre jó.
Sebeknél segít ha egy fehér tiszta vásznat megnedvesítünk Calendula ápolóval (10 csepp ősoldat egy pohár felforralt, lehűtött vízbe) vagy Hypericum ápoló ez utóbbi különösen hasznos fájdalmas sebeknél. Ez a két szer legalább olyan hatásos mint más gyakori antiszeptikum, fertőzésgátló szer, és kevésbé valószínű, hogy irritációt okoz, arra érzékeny embereknél. Tisztán vagy mint ápoló is használhatók. A leghatásosabb az egyenlő arányban elkevert Calendula és Hypericum ápoló, amit úgy hívunk, hogy "Hypercal ".
Az ápolót úgy készítjük el, hogy 10 csepp ősoldatot bármelyik szerből fél pohár lehűtött felforralt vízhez adunk. Amikor a borogatás megszárad, újra be kell nedvesíteni. Fontos megjegyezni, hogy a kötözést csak akkor szabad kicserélnünk, ha annyira átázott a váladéktól, hogy szabadon fel tudjuk emelni a sebről. A seb váladéka nem akadályozza meg a gyógyulást, viszont a gyakori tisztogatás és mosogatás igen.
Ha a gyulladás jelei mutatkoznak azaz pirosság, melegség és dagadás, vagy gennyesedés akkor Hepar Sulphuris C30-t kell adni naponta 2X v. 3X amíg jobb nem lesz, ha nem segít orvoshoz kell fordulni.
ÉGÉS vagy FORRÁZÁS
URTICA URENS elsőfokú égéseknél, Arnica C6 előzze meg, ha sokkos állapot van.
BELLADONNA ha begyullad, különösen lüktető érzéssel
Urtica Urens ősoldatos borogatást alkalmazzunk, 10 csepp fél pohár vízbe, vagy ha nincs, akkor Calendula vagy Hypericum ápoló is hatásos lesz.
Ha a szánkat leforrázzuk meleg étellel, vagy itallal Calendula ápolót tartsunk a szánkban kb. egy percig, mielőtt kiköpjük, vagy Hypercal szájöblítőt használjunk.
MÉRGEZÉS
ARSENICUM Album rossz gyomor, vagy enyhe ételmérgezés rossz hústól
CARBO VEG ételmérgezés rossz haltól
CSÍPÉSEK
Apis Mel harapás és csípés ami ég, szúr és dagad és piros- különösen darázs csípés és más rovarok csípése
Ledum harapás(pl. kutyáé) és csípés, amikor az a rész hideg
Urtica Urens csalán csípés, vagy kiütés , valamilyen növénnyel való érintkezéstől. Naptól való leégésre is jó.
HERPESZ
Natrum mur legjobban hat a kezdeteknél
MEGHÜLÉS és MEGFÁZÁS
Aconitum rögtön a kezdetnél, különösen ha hideg széltől alakult ki megfázás. Gyakori tüsszögés, tiszta meleg víz csöpög az orrból, láz és szomjúság, úszás után. Rögtön az első tüneteknél adjuk, félóránként 3 v. 4 adagot csak.
MEGFÁZÁS
Az állapot
A közönséges megfázás, túlságosan is közönséges, a tünetek mindenkinek ismerősek. Vírusok nagyszámú csoportja okozhatja a megfázás tüneteit, melynek eredménye a torokgyulladás, arcüreggyulladás, gégegyulladás, tüdőgyulladás. A megfázást meg lehet különböztetni az influenzától abban, hogy nagyobb a váladéktermelés, kevesebb az általános fájdalom, betegségérzés és gyengeség. Felnőtteknek általában 3 megfázásuk van egy évben, míg a gyerekeknek 4 és 6 is lehet. Ez az átlag és ez nevezhető normálisnak. Természetesen a nagyobb egészség jele a ritkább megfázás és a gyors felépülés. Másrészt a megfázás természetes tisztító folyamat is, ha mérgekkel telítődött a szervezet. A vírusok és a baktériumok csupán utcaseprők ebben a folyamatban. Így pusztán elnyomni vagy elrejteni a tüneteket a gyógyszertárban kapható megfázás elleni tablettákkal, nyilvánvalóan csak gyengíti az embert hosszútávon. Fontos az is, hogy az antibiotikumok nincsenek hatással a vírusos fertőzésre, ezért kerülendők. A homeopátiás szerek mellékhatás nélkül kezelik a megfázás tüneteit és stimulálják a szervezet immunrendszerét, tartalékait, hogy legyőzze a fertőzést.
Homeopátiás megoldások
A megfázás ideje alatt a tüneteket szoros megfigyelés alatt kell tartani, mivel gyakran több szer kell, ha a tünetek változnak vagy a megfázás egy másik fázisba lép, miután az előzőből részben kilábalt. A LÁZ címszó alatt lévő szereket nézzük meg, ha az a fő tünet. A megfázás, vagy influenza korai szakaszában gondoljunk az Allium, Arsenicum, Gelsemium és Nux vomica szerekre. A későbbi stádiumban a Pulsatilla gyakran nagyon hatásos. Mivel néha a megfázás és az influenza tünetei nagyon hasonlóak meg kell nézni az influenzáról szóló részt is. Ha a tünetek hosszabban fennmaradnak, vagy mélyülnek, az ARCÜREGGYULLADÁS, KÖHÖGÉS, és TOROKGYULLADÁS címszavakat is érdemes megnézni. Allium cepa a leggyakoribb szer bőséges, vizes váladékra, de ezután a megfázás tovább vándorolhat a mellkasra, vagy a gégére, ha igen, akkor Phosphorus-t kell használni.
Adagolás
Bármelyik szert használhatjuk 6, 12, 30-as potenciában. Kezdetben óránként vegyünk be egy adagot erőteljes tünetekre. 3 órán belül javulásnak kell bekövetkeznie. Ha nem, vagy változnak a tünetek, új szert kell keresni. Csökkentsd az adag gyakoriságát ha javulás van, de használd naponta egyszer több napig, még akkor is ha már jól vagy, hogy elkerüld a visszaesést.
Átfedések
Lásd még: Köhögés. Fülgyulladás.Láz. Szénanátha. Influenza. Gégegyulladás.Torokgyulladás. Arcüreggyulladás. Bedugult orr.
Válaszd az alábbi szerek közül, amelyik leginkább lefedi a tüneteidet.
Allium cepa - Vöröshagyma
-Orr: bőséges, csöpögő, vizes, maró váladék, irritálja, kicsípi a felső ajkat
-Heves tüsszögő rohamok. Tompa fej körüli fájások váladékkal. Melege van és szomjas.
-Szemek: égnek, szúrnak, vörösek, fényérzékenyek, vizes, nem maró váladék is.
-Csiklandozó, száraz köhögés hideg levegőn a gége fájdalmával. Összeszorult torok.
-Rosszabb:nyirkosság, hideg, este, meleg szoba, fekve. Jobb: friss levegőn.
Arsenicum- arzén
-Orr: vizes, maró, csöpögő váladék, égeti a felső ajkat, mégis úgy érzi az ember az orra be van dugulva, nem könnyebbül meg a tüsszögéstől. Égő, száraz orrlyukak.
-Tompa, lüktető fejfájás fényérzékenységgel. Nyugtalan, fázós, ideges és aggódó. Gyakran kortyol hideg vizet. Félelem valami komoly betegségtől, haláltól.
-Rosszabb: friss levegőn, hidegtől, éjfél után. Jobb: meleg szobában, meleg italoktól.
Euphrasia
-Szemek: állandó, maró váladék, forró könnyek égetik a bőrt, fényérzékenység. Bedagadt szemhéjak. Fejfájás. Szegycsont alatti nyomás. Csiklandozó gége.
-Orr: nem irritáló váladék, heves tüsszögés. Bőséges orrfolyás délelőtt, száraz köhögéssel és sok köpettel. Gyakran felébred.
-Rosszabb:reggel, bent, este, éjszaka. Jobb: kint, evésre, sötétben.
Nat mur - konyhasó
-Orr: a vizes váladék besűrűsödik, fehéres lesz. Tüsszögő rohamok délelőtt.
-Az orr felváltva folyik, vagy bedugult, belül fájdalmas. Sós váladékot köhög fel.
-Szemek: könnyezik a szélben. Herpesz. Száraz, cserepes ajkak, nagyon szomjas.
-Érzékeny, lehangolt. Egyedül akar lenni, nem szereti az együttérzést. Sírós hangulat.
-Rosszabb: délelőtt, naptól, melegtől. Jobb: friss levegőn, ha izzad, hűvös fürdő.
Nux vomica - hánytatódió
-Orr: száraz, bedugult, nappal folyik, éjszaka bedugulva. Úgy érzi a szabad levegőn bedugul, a meleg szobában folyik. Gyerekek szörtyögése, vagy szipogása. Tüsszögés, az orra vérzik.
-Mindenhol fáj, fázósság, tompa fejfájás.Ingerlékeny, türelmetlen, agyonhajszolt.
-Megfázás meghűléstől, alváshiánytól, túlfeszített munkától, túl sok evéstől, ivástól, alkoholtól.
-Rosszabb: friss levegőn, hidegtől, huzattól, zajtól, fénytől. Jobb: pihenéstől, nedves levegőtől, melegtől.
Pulsatilla
-Orr: a nátha későbbi stádiumában jó, sűrű sárgás-zöld, nem maró váladék, rossz-szagú váladék, tüsszögés. Orrvérzés. Szaglás, ízérzet, és étvágy elvesztése.
-Délelőtt szakadozó köhögés, éjszaka száraz köhögés. Kis szomjúság. Zsíros íz a szájban.
-Változó tünetek és hangulatok. Sírós, szereti az együttérzést. Harapós kedvű.
-Rosszabb: reggel, este, melegtől (de fázós), fülledt szoba. Jobb: friss levegőn
KÖHÖGÉS
Az állapotról
A köhögés sokféle és sokféle intenzitású, és minden esetben irritálja a légutakat, legyen az vírusos vagy bakteriális fertőzéstől, füsttől, vagy környezetszennyeződéstől, hátul lecsurgó váladéktól, vagy ételallergiától. Reflex irritáció a torokból, gégéből vagy emésztési problémák szintén okozhatnak krónikus köhögést. Természetesen a komoly betegségeket, mint rák és tbc minden gyanús illetve kezelésre nem reagáló esetben ki kell zárni. Minden esetre igaz, hogy a köhögés és a váladéktermelés természetes védelem, hogy megtisztítsuk a légutakat a felesleges mérgektől és irritáló szerektől, és megakadályozzuk ezeknek a tényezőknek a lentebb jutását. Ezért sem a váladékot, sem a köhögést nem szabad elnyomni, ha lehetséges. Inkább a szervezetnek segítségre van szüksége, hogy legyőzze az okokat, azáltal, hogy optimalizálja saját benne rejlő immun és biokémiai tartalékait.
Homeopátiás megoldások
A kezelés szempontjából nagy segítség ha a köhögést 3 kategóriába osztjuk a tünetek szerint, mindegyiket saját homeopátiás szereivel jellemezve. A száraz köhögés szorító, erős és gyakran irritáló csiklandozásérzéssel jár együtt. Kevés váladék van, vagy egyáltalán nincs, vagy azért mert kevés termelődik, vagy azért mert sűrű és odatapad a járatokhoz. A felszakadozó, vagy váladékos köhögés abból adódik, hogy a váladék felhalmozódik a hörgőkben. A köhögéssel együtt hörgést is hallani, a levegővétellel együtt is. A váladék lehet híg és bőséges vagy tapadós amit nehéz kiköpni. A vírusos fertőzés általában áttetsző, váladékkal jár, míg a bakteriális fertőzés során a váladék sárga vagy zöldes és szagos. A görcsös köhögés során heves rohamok fordulhatnak elő gyakran hosszas epizódokban is. Ez nagyon közel áll az asztmához, vagy a szamárköhögéshez, amikor a hosszan tartó rohamok fuldokló zihálást és levegőért kapkodást okoznak. Továbbá az a köhögés amelyik a gégét is érinti, ugató jellegűvé válik, és a Krupp részben találhatók. Azoknál a szereknél melyek ezeket a fajta köhögéseket gyógyítják átfedés tapasztalható, így mindhárom kategóriát meg kell nézni bármilyen köhögésre keresünk gyógyírt.
Adagolás
Ugyanazokat a szereket használhatjuk krónikus és akut köhögésre és a szert a betegség súlyosságától illetve előrehaladottságától függően szedjük. 6-os, 12-es, vagy 30-as potenciát szedhetünk óránként, vagy akár csak 1-szer vagy 2-szer naponta. A szert valószínű meg kell változtatni, ha a tünetek változnak.
Átfedések
Lásd még: Asztma, Megfázás, Krupp, Tüdőtágulás, Láz, Szénanátha, Influenza, Torokfájás, Arcüreggyulladás
SZÁRAZ KÖHÖGÉS
Bryonia
-Száraz, erős, irritáló köhögés a legkisebb mozgástól is. Fáj, szúr, ha köhög, tartja a mellkasát. Kevés köpet. Hasogató fejfájás.
-Hányinger, gyengeség, szédülés. A gyomrát nyomja valami, mintha egy kő lenne benne.
-Rosszabb: előrehajlásra, fekvés utáni felülésnél, mély lélegzetvételnél, fejet hátrahajtva, felmelegedve, evésre. Jobb: csend, pihenés friss levegő, nyomásra.
Causticum
-Száraz, mély, üres köhögés, csiklandozó, viszkető érzés a torokban. Nem tudja felköhögni a váladékot. Lenyeli, vagy visszacsúszik. Rekedtség.
- Égető fájdalmak, nyers, fájdalmas mellkas. Feszülés, nyomásérzés. Kevés, csúszós, szappanos váladék.
- Rosszabb: huzattól, hideg levegőtől, lehajlástól, beszédtől, a fejet előrehajtva, fekve, tüsszögéstől, este, hajnal 3-4 körül. Jobb: hideg víz kortyolgatásától, nedves időtől.
Phosphorus
-Száraz, csiklandozó köhögés. A mellkas feszül, nehéz, ég és forró, felszakadozó köhögés, a váladék tiszta, vagy sűrű és sárga. A test beleremeg minden egyes köhögésbe.
-Nehezen lélegzik, fel kell ülni köhögéskor. Fájdalom a gégében köhögéskor.
-Rosszabb: este (alkonyatkor), ha melegből kimegy a hidegbe, ha nevet, beszél, olvas, eszik, a bal oldalon fekve. Jobb: rövid alvástól, melegtől.
Rumex crispus
-Csiklandozás a torokban és a szegycsont mögött. A köhögés alig csillapítja a csiklandozást.
-Hosszantartó száraz, gyötrő, fárasztó köhögés. Kevés köpet. Makacs váladék. Köhög ha meleg szobából hűvös levegőre megy.
-Rosszabb: már kevés hideg levegőtől is, ha eszik, beszél, mély lélegzetvételnél, a torok érintésére, este 11-kor, fekve, kitakarózva. Jobb: meleg levegőtől ( a száját elfedi a kezével), napközben.
Spongia tosta
-Száraz, feszítő köhögés, ugató, reszelős, kruppos hangok. Zihálás.
-Fulladozó rohamok, nem kap levegőt. Nem tudja felköhögni a váladékot.
-Fél, ingerlékeny, süllyedő érzés, magába roskad. Naiv személyiség, viccelődő.
-Rosszabb: ha beszél, nevet, fekszik, hideg szelek, megerőltetéstől, alvás után, meleg szobában. Jobb: előrehajolva, meleg italoktól, alacsonyan fekve, evés után.
Sticta pulmonaria
-Száraz köhögés éjszaka, megakadályozza az alvást, felszakadozó reggel, jobb nappal.
-Elhúzódó köhögés kanyaró, influenza, megfázás, szamárköhögés után. A szegycsonttól a gerincig ható fájdalom. Súlyos lélegzetvétel. Az orrgyöknél teltségérzet.
-A köhögés még több köhögésre ingerel. Csiklandozás a torokban, gégében, hörgőkben. Álmatlanság.
-Rosszabb: fekve, belégzéskor, este, éjszaka, mozgástól. Jobb: friss levegőn.
FELSZAKADÓ KÖHÖGÉS
Ammoniacum
-Érdes, mélyről jövő hörgés, különösen időseknél. Nehéz lélegzés.
-Nagy mennyiségű makacs, kemény, sárga váladék, genny felhalmozódása, de gyenge, erőtlen köpködés. Krónikus bronchitis, hörghurut. Égő torok, fejfájás (arc, vagy homloküreg).
-Gyenge és fázós. Rosszabb: hidegre, nedves időjárásra, erőkifejtésre. Jobb: evésre.
Antimonium tart
-Felszakadó köhögés, de képtelen kiköpni. Hörög, amikor ki vagy belélegzik.
-Hányinger, váladékot hány. Köhögés előtt, vagy közben levegő után kapkod.
Hepar Sulph
-Laza, hörgő köhögés; a váladék nem jön föl. Addig köhög, amíg fulladozik.
-Állandó rekedtség. Köhögés száraz, hideg levegő hatására. Zihálás.
-Köhögés kitakarózás hatására. vagy ha a test meghűl. Sűrű, sárgás váladék.
-Rosszabb: reggel felé, fekve, sétálva, érintésre, huzatra, éjszaka.
-Jobb: ha felemelkedik és hátrahajtja a fejét, nyirkos levegő, meleg borogatás
Lycopodium
Pulsatilla
Senega
|